arrow_upward arrow_upward

Nadchodzi automatyzacja pracy terenowej w branży FMCG

W branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods) pojawia się coraz więcej konkurencyjnych firm, jednocześnie podnoszących poziom wykonywanych usług. Rozwój technologii sprawia, że wymagania klientów rosną w szybkim tempie niemal w każdym obszarze, również FMCG. Na szczęście wiemy, jak sprostać tym wymaganiom. Wszystko dzięki gotowemu systemowi do automatyzacji działań w sektorze FMCG.

Konkurencja nie śpi, ale dodatkowo motywuje do podnoszenia jakości realizowanych usług. Technologia Sales Force Automation (SFA) wspiera firmy w staniu się liderem wśród dostawców towarów szybko zbywających – optymalizując bieżące procesy, zarządzając łańcuchami dostaw i zmniejszając koszty operacyjne.

Przyjrzyjmy się wyzwaniom pracowników i zespołów terenowych w  branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods).

  1. Efektywne zarządzanie danymi. Dzielenie się informacjami z różnymi działami firmy np. sprzedaż, marketing czy logistyka. Brak odpowiedniego systemu do zarządzania tymi danymi może prowadzić do chaosu i powodować trudności w koordynacji działań.
  2. Optymalizacja procesów terenowych. Maksymalne wykorzystanie swojego czasu i zapewnienie jak najwięcej wizyt u klientów, zamiast ręcznego planowania tras. Brak odpowiedniego narzędzia do planowania tras może prowadzić do wydłużenia czasu dostawy.
  3. Dostęp do aktualnych produktów i promocji. Dla pracownika terenowego bardzo istotny jest dostęp do najświeższych danych dotyczących towarów i ich promocji, aby móc skutecznie prezentować je swoim klientom. Bez odpowiedniego narzędzia udostępniającego takich informacji, praca będzie zdecydowanie utrudniona i mniej efektywna.
  4. Wahania koniunktury. Obecna sytuacja na rynku i dynamika zmian zmusza pracowników oraz same firmy do szybkiego reagowania. Dostawca musi wpisywać się w potrzeby klientów i możliwie sprawnie dystrybuować produkty różnych gabarytów, a także monitorować numery partii czy terminy ważności do spożycia.

Jak łatwo zauważyć w branży FMCG rozwiązania technologiczne mogą poprawić szereg czynności, a dzięki temu przynieść wiele korzyści biznesowych. Narzędzie do pracy terenowej to łatwiejsze i szybsze przeprowadzenie transakcji sprzedaży, co wpływa na poprawę efektywności i wyniku finansowego.

Wysoka efektywność zespołu terenowego jest kluczowa dla osiągania zadowalających wyników sprzedażowych i rozwoju firmy. Aby osiągnąć powyższy cel należy zacząć od ułożenia przejrzystych procesów handlowych i ograniczenia uciążliwej pracy back-office’owej.

Zapoznaj się ze wszystkimi funkcjonalnościami VSoft Mobile Workforce!

Jak działa moduł zadań w VMW?

Warto na początku zaznaczyć, że jest to jeden z kluczowych modułów oprogramowania Field Service Managment, jakim jest nasz system VSoft Mobile Workforce (w skrócie VMW). Funkcjonalność jest dostępna z panelu zarządzającego dedykowanego koordynatorowi zespołu, który tworzy w nim zadania i przydziela je konkretnym pracownikom, gdzie zadania trafiają do aplikacji mobilnej zainstalowanej na ich smartfonach służbowych.

VSoft Mobile Workforce, czyli optymalizacja procesów terenowych

Zadania pracownika terenowego cechuje duża ilość wizyt u klientów i spora ilość dokumentacji wymaganej do wypełnienia po spotkaniu. Realnie może to stworzyć zagrożenia wpływające na jakość wykonywanej pracy jak np. brak wiedzy lub pamięci w kwestii konkretnych działań i wybranych klientów czy piętrzące się sterty dokumentów koniecznych do wypełnienia i dostarczenia w centrali firmy. Nasza aplikacja SFA eliminuje te problemy dzięki modułowi zadań w aplikacji mobilnej, który skupia dane o klientach i przypisaną im dokumentację w jednym miejscu.

Najważniejsze dane dla automatyzacji pracy terenowej

Moduł zadań może zostać najlepszym przyjacielem pracownika terenowego gdyż będzie posiadał wszystkie potrzebne dane do pracy z jednego miejsca za pomocą kilku kliknięć. Dzięki nim będzie miał pod ręką dane klienta, osoby decyzyjnej, adresy, dokumenty, przydzielone zadania, historie kontaktu czy faktury rozliczeniowe. Zadania mogą zostać również przeplanowane w czasie i będą na bieżąco widoczne w kalendarzu aplikacji, który pomoże pracownikowi lepiej zaplanować najbliższe dni w pracy.

Czy zarządzanie zespołem stanie się łatwiejsze?

Personel zarządzający zespołem terenowym w branży FMCG otrzyma w postaci VMW potężne narzędzie do widocznego usprawniania jego działania. Będzie mógł przyporządkować zadania i klientów do konkretnych pracowników, dodać do nich odpowiednie dokumenty i terminy wykonania. W ich temacie może kontaktować się bezpośrednio z przypisanym handlowcem poprzez „okienko” wiadomości. Po wykonanym zadaniu pracownik terenowy będzie miał opcje wprowadzenia wszystkich potrzebnych danych do aplikacji, które koordynator działu będzie widział w czasie rzeczywistym. System typu Field Sales Managment umożliwia również tworzenie raportów na bazie wykonanych zadań, aby określić ich jakość oraz dokonywać korekt w działaniach.

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funkcjonalności i wyciąganiu wniosków jesteśmy w stanie w krótkim czasie mocno usprawnić działanie zespołu terenowego, co w dłuższej perspektywie czasu zaowocuje wzrostem wyników sprzedaży.

Realna zmiana w praktyce – system SFA w Twojej firmie

Nasi klienci wykorzystujący na co dzień VMW dostrzegają realny wzrost efektywności pracowników na poziomie 20-30% co przekłada się na konkretny wzrost wyników finansowych firm. W dzisiejszych czasach wszyscy rozumiemy, że kluczem do sukcesu jest sprawne funkcjonowanie procesów, zarządzanie czasem pracy i maksymalizacja szans biznesowych. Warto pamiętać o elastyczności w podejmowaniu decyzji w codziennej działalności firmy. Współcześni klienci mogą szybko zmieniać zdanie i oczekiwania, dlatego musimy się dostosować do dynamicznie zmieniających się warunków, szczególnie w sektorze FMCG.

Zastanawiając się w kwestii usprawnień efektywności firmy, nie występuję pytanie „czy?”, ale „kiedy?”. Warto zacząć „już” i jako partnera do wdrożenia technologii Sales Force Automation wybrać VSoft Mobile Workforce.