arrow_upward arrow_upward

Ulepszona komunikacja z klientem w nowym wydaniu VSoft Mobile Workforce

Nowy VSoft Mobile Workforce pozwala na sprawną komunikację z klientami, jeszcze lepszą obsługę zgłoszeń i łatwiejsze zarządzanie zespołem pracowników terenowych. Kolejne funkcjonalności sprawiają, że rozwiązanie staje się coraz bardziej interaktywne.

W nowej wersji skupiliśmy się na kilku aspektach. Po pierwsze na komunikacji, czego efektem jest portal zbierający informacje zwrotne od klienta. Aplikacja została wzbogacona o integrację z bramką SMS, dzięki czemu do klienta możliwe jest wysłanie raportu z wizyty za pomocą wiadomości sms (lub opcjonalnie email). Klient będzie mógł taki raport zaakceptować, a także dodać swoje uwagi, czy sugestie. Przebudowany został także mechanizm dodawania danych teleadresowych, określając teraz dodatkowe informacje o kontakcie.

Druga ważna kwestia to ułatwienia dostępu. Możemy tutaj wymienić kilka istotnych usprawnień:

  • Wsparcie dla tokenów uwierzytelniających dla API
  • Podwójna autoryzacja z wykorzystaniem jednorazowych haseł SMS podczas logowania do panelu administracyjnego
  • Aktywacja aplikacji mobilnej przez SMS

Dodaliśmy ciekawe funkcje związane z obsługą zleceń. Nowe reguły automatycznego przydziału zadań pozwalają na użycie tagów. Można je przypisać zarówno do zadań, jak i użytkowników. Dużym usprawnieniem jest również obsługa zadań odrzuconych przez pracownika. Rozbudowaliśmy ten proces, dzięki czemu manager może z poziomu panelu administracyjnego skierować zadanie do ponownej obsługi wybierając pracownika z listy dostępnych lub wykorzystując reguły automatycznego przydziału zadań, by system automatycznie wybrał pracownika dedykowanego do obsługi tego zadania na bazie zdefiniowanych algorytmów przydziału.

Personalizacja strony głównej (Dashboardu) to kolejna funkcjonalność przydatna dla użytkowników. Strona główna aplikacji może być teraz dostosowywana do własnych potrzeb. Wszystkie widgety prezentowane na stronie głównej mogą być dowolnie konfigurowane lub usuwane.

Na końcu naszego zestawienia jest zmiana, która z pewnością ucieszy managerów zarządzających zespołami w VMW. Wprowadziliśmy powiadomienia systemowe informujące o najważniejszych zdarzeniach. Użytkownicy są teraz informowani o nowych raportach, nieudanych automatycznych przypisaniach zadania oraz aktywacjach aplikacji mobilnej.

Jeśli chcesz poznać szczegóły zmian, jakie pojawiły się w nowym wydaniu VSoft Mobile Workforce, zapraszamy do kontaktu z Joanną Kmak-Chodźko.

DEMO aplikacji możesz przetestować już teraz (zamów demo)!