arrow_upward arrow_upward

Czy udał nam się ten podcast z Escola Mobile?

Windykacja terenowa, sprzedaż, udzielanie kredytu, pożyczki czy usługa door-to-door – co łączy te wszystkie pojęcia? Aplikacja VSoft Mobile Workforce. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, 9 kwietnia 2020 roku, Dawid Gębala wziął udział w podcaście Jędrzeja Paulusa (z Escola Mobile). Panowie rozmawiali o mobilnych technologiach, w tym o aplikacji, która została nominowana do nagrody Mobile Trends Awards.

 

O aplikacji słów kilka…

Jak stwierdził Dawid Gębala, Product Owner nominowanego do nagrody rozwiązania, VSoft Mobile Workforce to nie tylko aplikacja na urządzenie mobilne lecz kryje się pod nią cały system, który wspomaga pracę osób zawodowo zajmujących się pracą w terenie – czyli wykonywaniem działań bezpośrednio w kontakcie z klientami, poza firmą. Jest to aplikacja przeznaczona na urządzenia IOS i Android, udostępniona publicznie za pośrednictwem Google Play, lada moment będzie istniała możliwość pobrania jej z poziomu Apple Store. Narzędzie jest kompleksowym rozwiązaniem dla firm, które mają do realizacji przez pracowników terenowych pewną pulę zleceń/zadań. Warto wspomnieć, że aplikacja jest przeznaczona dla instytucji, które obsługują, niezależnie od wolumenu, bo zarówno kilkaset jak i kilka milionów spraw. Generalnie wszędzie tam, gdzie ręczna, czasem żmudna praca – sprawdzi się VSoft Mobile Workforce. Należy wspomnieć, że na chwilę obecną rozwiązanie działa już u 6 klientów, pracuje na nim 300 aktywnych użytkowników, jest kompleksowe, permanentnie rozwijane i … globalne.

 

Za górami, za lasami, czyli od czego wszystko się zaczęło

Geneza powstania? Potrzeba matką wynalazków. Pewnego dnia pojawiło się zapotrzebowanie na stworzenie aplikacji do obsługi zleceń przez pracowników terenowych od jednego z naszych klientów – departamentu windykacji w jednym z polskich banków. Pomysł wydał nam się na tyle ciekawy, że postanowiliśmy stworzyć takie rozwiązanie i zrobić z niego produkt, z którym szerzej wyjdziemy na rynek. Dlaczego zastosowanie aplikacji w obszarze windykacji wydawało nam się ciekawym kierunkiem? Powinniśmy zacząć od stwierdzenia, że branżę windykacyjną cechuje silna dynamika rozwoju. Okazało się, że firmom posiadającym na pokładzie windykatorów terenowych zależy na optymalizacji, zwiększaniu wyników i efektywności pracowników. Challenge accepted! I zabraliśmy się za tworzenie rozwiązania, które spełni wcześniej wspomniane oczekiwania branży.

Początkowo aplikacja oferowała wszystko, co jest potrzebne w pracy windykatora terenowego. Obecnie, po wzbogaceniu aplikacji o nowe funkcjonalności wspomagające pracę pracowników terenowych tj. funkcja optymalizacji tras przejazdu, obsługa wpłat gotówkowych przez pracowników – doprowadziliśmy do tego, że zastosowanie aplikacji może być dużo szersze. Rozwiązanie sprawdza się zatem nie tylko w branży windykacyjnej, ale także ubezpieczeniowej, kredytowej, pożyczkowej, generalnie wszędzie tam, gdzie pojawiają się „leady sprzedażowe”, czy też odbiory techniczne, budowlane lub sanitarne. Zakres branż, w których może sprawdzić się VMW jest bardzo szeroki. Wszędzie, gdzie występuje praca w terenie, gdzie są zadania, które trzeba obsłużyć – wszędzie tam sprawdzi się nasza aplikacja. I tu niezwykle istotna jest podstawowa korzyść, jaką oferuje rozwiązanie tj. szybkość przekazywania raportu z wizyty terenowej do administratora/menedżera zlecającego zadania. Do tego dochodzą możliwości aplikacji związane z monitoringiem działań pracowników, śledzenia ich lokalizacji etc. Ważne wydaje się także bezpieczeństwo, które zapewnia aplikacja – mowa nie tylko o danych, które znajdują się w aplikacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwie samych pracowników terenowych. Często jest to pomijany aspekt, jednak w krajach, w którym zderzamy się z niskim poziomem bezpieczeństwa, ta funkcjonalność ma niezwykłe znaczenie. Wracając jednak do bezpieczeństwa danych, co z tym RODO? Aplikacja spełnia wszelkie przepisy związane z RODO. Z racji, że pracują na niej także banki, jako firma i jednocześnie twórca aplikacji, byliśmy zobowiązani do zapewnienia najbardziej rygorystycznych warunków bezpieczeństwa.

 

Iść, ciągle iść w stronę produktyzacji

VSoft jako firma dąży do produktyzacji – czy aplikacja jest produktem na tyle uniwersalnym, że mogą korzystać z niej różni klienci? Absolutnie tak! Podczas jej tworzenia kładliśmy nacisk na duże możliwości konfiguracyjne rozwiązania, a co za tym idzie dostosowania aplikacji do „różnego” klienta. Dzięki temu dzisiaj, bez nadmiernych inwestycji, bez konieczności większej przebudowy aplikacji, często wręcz bez ingerencji zespołu deweloperskiego, aplikacja może zaspokoić potrzeby firm przykładowo z sektora pożyczkowego, ubezpieczeniowego, leasingowego czy innych. Dodatkowo mieliśmy na uwadze, że aplikacja musi działać globalnie, więc dostępna jest przykładowo w językach: polskim, angielskim czy ukraińskim. Na chwilę obecną możemy pochwalić się wdrożeniem w ciekawym miejscu na świecie, bo w samym Wietnamie. Jesteśmy dumni z tego, że tworząc produkt dla branży windykacyjnej stworzyliśmy coś co ma bardzo szerokie zastosowanie. Niezwykle ważne jest także to, że VSoft Mobile Workforce nie powstał na ‘Puszkarskiej 7J’, lecz ‘w terenie’ – bowiem wszystkie stworzone dotychczas funkcjonalności były efektem potrzeb i wymagań, zebranych nie tylko od obecnych lecz także potencjalnych klientów.

 

Wyzwania, problemy, opory i bariery

Niestety bywa, że firmy nie doceniają wartości, jakie niesie za sobą wdrożenie takiego narzędzia jak VSoft Mobile Workforce. Zakup aplikacji oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, w końcu ‘za darmo umarło ;)’. Jednak, gdyby przyjrzeć się korzyściom, jakie idą za wdrożeniem rozwiązania np. potwierdzona oszczędność czasu pracowników terenowych (20%), możliwość obsługi większej ilości spraw w dużo krótszym czasie, zatem finalnie ogromne oszczędności, jakie zyskamy dzięki VMW, a oszczędność czasu i zwiększanie efektywności to przede wszystkim pozytywny wpływ na wynik finansowy organizacji.

Bywa, że firmy obawiają się problemów związanych z integracją rozwiązania. Zdarza się, że instytucje nie są przygotowane, a w zasadzie zakupione przez nich rozwiązania, do zaimplementowania dodatkowego rozwiązania, jakim jest przykładowo aplikacja dla pracowników terenowych. Jako firma oferujemy nie tylko dostarczenie rozwiązania, ale także wsparcie w zakresie integracji. Jesteśmy nie tylko dostawcą lecz partnerem biznesowym.

Ostatnią barierą związaną z zakupem rozwiązania wydawał się, swego czasu, opór przed korzystaniem z aplikacji przez osoby starsze. W jednej z firm przeprowadziliśmy pilotaż, wynikiem którego wspomniana grupa wykazywała dużą chęć w testowaniu aplikacji, niezwykłą aktywność i zaangażowanie w projekt. Finalnie osoby starsze, wbrew obawom, doskonale radziły sobie w realizacji zadań w aplikacji. Aplikacja nie ma limitu wieku, może być łatwa w użytkowaniu zarówno dla osoby zaawansowanej technologicznie, jak i takiej, która korzysta z podstawowych funkcji telefonu. A wszystko to dzięki naszemu podejściu do tworzenia aplikacji – user friendly.

I na koniec, dla kogo właściwie jest ta aplikacja? VSoft Mobile Workforce doskonale sprawdza się nie tylko w procesie windykacji terenowej, ale także w obsłudze procesu sprzedaży, udzielenia kredytu czy pożyczek. Także w każdej firmie świadczącej usługi typu door-to-door.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak działa sama aplikacja i czy może być przydatna w dobie obecnej pandemii, trochę więcej o jej bezpieczeństwie i różnych sposobach integracji, poznać feedback od naszych klientów, posłuchać o wyzwaniach i planach rozwojowych rozwiązania – sprzedaży w modelu usługowym, a może sharing economy?… Co tu dużo pisać, posłuchaj całego podcastu!
I koniecznie przetestuj wersje DEMO (zamów demo)!

P.S. Myślę, że Jędrzej Paulus zgodzi się ze stwierdzeniem, że Dawid jednak trochę skradł jego show 😉

 

Podcast z Dawidem Gębalą, Product Ownerem rozwiązania VSoft Mobile Workforce, został podsumowany przez Joannę Kmak-Chodźko, Sales Manager firmy VSoft.